Gruntowny remont mieszkania czy starego domu to spore przedsięwzięcie. Bez dobrego planowania, liczenia kosztów remontu czy znajomości cennika wykończeń będzie to wielkie wyzwanie. Dlatego zajmiemy się więc opisaniem krok po kroku: jak zaplanować remont, jakie decyzje stoją przed nami i jakie pułapki czekają na planujących remont mieszkania.

Plan na remont
Kapitalny remont mieszkania to coś do czego zabieramy się długo, a gdy już zaczniemy, w trakcie wychodzą nowe pomysły i zmiany. To generuje dodatkowe koszty i nagle remont okazuje się studnią bez dna. Sporządzenie planu to podstawa. Można oczywiście wynająć prywatnego architekta, który zaprojektuje wszystko i wyceni nam całe prace remontowe. Niestety usługi architektów są drogie, a my mamy zazwyczaj ograniczony budżet. Dlatego skorzystać z podwykonawców, którzy mogą przeprowadzić kompleksowe usługi remontowe, czyli dopasować plan remontu do potrzeb klienta, zaprojektować i zaaranżować pomieszczenia lub mieszkanie, określić budżet projektu i przeprowadzić prace wykończeniowo-remontowe.

Zakres prac remontowych
Sporządzenie listy wszystkich pomieszczeń, które chcemy wyremontować albo określenie pomieszczeń w domu/mieszkaniu/kawalerce pozwoli nam skupić się na konkretach. Rozpisujemy wszystkie priorytety związane z naszym nowym, wymarzonym mieszkaniem – czy wolimy wannę czy prysznic, czy piekarnik ma być na podwyższeniu, podejmujemy decyzje o wyborze podłóg do naszych pomieszczeń. Jeżeli lubimy wnętrza tapetowane, a nie malowane – też warto zawrzeć to w swojej liście. Warto na podstawie listy życzeń i marzeń przygotować wstępne założenia, a potem zwrócić się do podwykonawcy o kompleksowy projekt, który je uwzględni i rozpisze plan działania. Będzie on uwzględniał wycenę prac oraz czas ich trwania.

Od czego zacząć remont mieszkania?
Kiedy posiadamy już listę wszystkich działań oraz projekt tego co chcemy zrobić z naszym domem czy mieszkaniem możemy zaplanować kolejność działań. Trudno kłaść płytki w czasie kiedy wstawiane są okna, dlatego dobry plan remontu to podstawa.
Jak powinna wyglądać wzorcowa kolejność wykonywanych prac remontowych:

– Wszystkie ciężkie prace konstrukcyjne wykonywane są na początku. Zburzenie ścianek działowych, których nie będziemy potrzebować czy postawienie nowych.
– Sufity podwieszane, wnęki na światła sufitowe, zabudowa rur, wnęka na pralkę, szafę czy lodówkę – to są rzeczy, które warto wykonać już na samym początku remontu.
– Wymiana lub okien odnowienie starych okien.
– Instalacja centralnego ogrzewania, przeciągnięcie kabli i elektryki, zbudowanie instalacji gazowej – to wszystkie prace, które wykonujemy wcześnie i dokładnie, uwzględniając projekt aranżacji konkretnych pomieszczeń. Dzięki temu unikamy przeróbek i zdzierania gotowych ścian, kiedy brakuje nam jakiegoś kontaktu czy rurki. Ukończenie tego etapu daje nam możliwość rozpoczęcia faktycznych prac wykończeniowych, a remontowany dom czy mieszkanie zaczyna nabierać kształtu.
– Przygotowanie do wykończenia bardzo ważny proces. Wyrównujemy wstępnie wszystkie ściany, łatamy przestrzenie, które służyły do przeciągnięcia kabli i rur.
– Faktyczne wykończenie – Wyrównywanie i gipsowanie ścian, przygotowanie do malowania, oklejenie elementów, które chcemy uchronić przed zabrudzeniem.
– Malowanie sufitów – zaczynamy od góry. W przeciwnym wypadku moglibyśmy ochlapać gotową ścianę lub podłogę.
– Malowanie ścian. Modne teraz różnokolorowe ściany wymagają precyzyjnego oklejenia taśmą lub folią i nakładania kolorów w odpowiedniej kolejności.
– Kładzenie podłogi – kładzenie płytek, układanie paneli, renowacja podłogi lub odnowa i malowanie starych płytek.
– Prace montażowe to wisienka na torcie. Instalacja gniazdek i kontaktów, założenie lamp sufitowych, umieszczenie lampek LED we wnękach. Pamiętajmy, że profesjonalne zaplanowanie punktów świetlnych w pomieszczeniu może całkowicie odmienić jego charakter, a także optycznie je powiększyć.
– Prace montażowe wymagające powieszenia półek, przykręcenia szaf, powieszenia karniszy i innych dekoracyjnych elementów projektu.

Czy warto skorzystać z firmy remontowo-budowlanej?
Remont mieszkania od zera bardzo ułatwi nam wynajęcie firmy, która oferuje kompleksowe usługi. Od finansowania remontu, przez prace projektanta i architekta, zatrudnienie rzetelnej ekipy remontowej, aż do ostatecznego wykończenia mieszkania czy domu. Wszystkie prace powinny trwać jak najkrócej – to oszczędza nasz czas i daje wygodę. Sąsiedzi też będą wdzięczni jeżeli szybciej uporamy się z remontem. Jeżeli chcemy rozłożyć remont na etapy i przeprowadzić go powoli w konkretnych partiach, planowanie będzie niezbędne. Dobrym rozwiązaniem jest też rozłożenie remontu na etapy i finansowanie go na podstawie osiągniętych postępów. Kompleksowa obsługa Warszawskiej Grupy Remontowej zajmuje się także formalnościami związanymi z finansowaniem i jest w stanie zaproponować najbardziej optymalny plan wykończenia we współpracy z kosztorysem i możliwościami finansowymi klienta.