Kompleksowy remont łazienki Warszawa

Renowacja i odnowienie łazienki to duże przedsięwzięcie. Często małe, zaniedbane pomieszczenie pełne brudnych zakamarków, brzydkich płytek i mało praktycznych rozwiązań. Kilkanaście lat temu nie przykładano wielkiej uwagi do ergonomii i stylu pomieszczenia – liczyła się praktyczna możliwość użycia. Dzisiaj trendy łazienkowe się zmieniły. Chcemy łazienek dużych i jasnych, wanny, a najlepiej też prysznica, dużej umywalki i wygodnego sedesu. Wyposażenie to często małe dzieła sztuki – od krojonych, kamiennych umywalek, przez wymyślne baterie, aż po wielkie szlifowane na kantach lustra.

Osiągnięcie takiego efektu często wiąże się z generalnym remontem łazienki. Koszt oczyszczenia pomieszczenia to jedno, a koszt samego wykończenia to co innego. Skupmy się na razie na koszcie posprzątania po poprzednim „projektancie”.

Jak odnowić łazienkę – trendy 2020

Bez ekipy remontowej trudno będzie sobie poradzić, zwłaszcza jeżeli nie mamy dostępu do windy. Skucie wszystkich płytek, pozbycie się starej wanny, umywalki i ciężkiego żeliwnego kaloryfera to nie lada wyzwanie. Czeka nas zniesienie nawet kilku metrów sześciennych gruzu – dlatego przyda się wsparcie. Zamówienie kontenera na gruz jest wymogiem – nie możemy pozbywać się takich odpadów do zwykłego kosza.

Skucie płytek to często ciężka praca. Stare metody kładzenia płytek np. na cement zapewniały trwałość konstrukcji, ale powodowały, że zmiany są prawie niemożliwe. Trzeba zniszczyć płytki i wymienić je na nowe. Dodatkowo ciężko jest wpasować płytki, które jakimś cudem straciły przyczepność i odłączyły się od reszty – jest na nie zwyczajnie za mało miejsca, jeżeli chcemy dołożyć tam kleju.

Ile kosztuje kafelkowanie lub położenie płytek w łazience

Kiedy przygotujemy powierzchnie łazienki do położenia płytek czy kafelków, upewnimy się, że hydraulika jest gotowa i zaplanujemy dokładnie rozmieszczenie gniazdek – możemy działać. Ważny jest tu projekt łazienki – dzięki temu unikniemy częstych błędów takich jak łączenie płytek przebiegające w złym miejscu, albo niepotrzebne docinanie i w efekcie marnowanie płytek – czyli więcej gruzu do wyniesienia.

Płytki, kafelki i glazura to bardzo dobry materiał na wykończenie łazienki. W połączeniu z wodoodporną fugą są dobrym zabezpieczeniem przed wilgocią i przeżyją lata. Użycie odpowiedniego kleju do płytek przez glazurnika pozwoli wymienić płytki pęknięte lub zniszczone i nie będzie generować kosztów kolejnego generalnego remontu. Fachowcy kładący płytki, którzy potrafią stworzyć idealnie równe fugi są dosyć kosztowni. Dzięki kompleksowemu podejściu i połączeniu całego remontu w jedno przedsięwzięcie możemy trochę zaoszczędzić.

Alternatywnym rozwiązaniem kucia i ponownego kładzenia płytek jest ich pomalowanie. Stare, brzydkie płytki potrafią zyskać nowe życie po takim zabiegu.

Jak pomalować płytki w łazience?

Przed właściwym malowaniem płytek musimy dokładnie oczyścić powierzchnie, razem z fugami. Istnieją specjalne preparaty czyszczące, które nadają się do takiego zadania idealnie. Po oczyszczeniu i osuszeniu płytek, a następnie naklejeniu taśmy malarskiej chroniącej inne powierzchnie, możemy nakładać pierwszą warstwę farby. Należy najpierw małym pędzlem pomalować fugi, a potem wałkiem malować powierzchnie całych płytek. Dwie lub trzy warstwy powinny wystarczyć. Pamiętajmy, że farby do płytek swoją pełną trwałość i odporność na zabrudzenia zyskują dopiero po kilku dniach. Podczas utwardzania warto więc na nie uważać.

Ile trwa kompleksowy remont łazienki – praktyczne porady

Wymiana grzejnika to nie tylko sprawa estetyki. Nowe kaloryfery, oprócz tego, że są znacznie ładniejsze, zajmują znacznie mniej miejsca. Mają także często zastosowania praktyczne – można zamontować kaloryfer – suszarkę, na której nasze ręczniki będą tracić wilgoć. Stary, żeliwny kaloryfer można sprzedać na złomie i zaoszczędzić dzięki temu kilka złotych wydanych na robociznę.

Czasem jednak wraz z grzejnikiem wymieniamy także rury. Prace hydrauliczne w łazience zazwyczaj prowadzone są przez specjalistów – duże temperatury i spory przepływ wody nie pozwala na błędy. Częste w starym budownictwie zalania mieszkań zdarzają się już znacznie rzadziej właśnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom hydraulicznym i bardziej kompetentnym fachowcom.

Zrobienie łazienki tanim kosztem – Stara jak nowa

Dobór wyposażenia takiego jak lustro, umywalka, bateria, sedes czy prysznic to nie lada wyzwanie. Dobry projektant przewidzi wszystkie ewentualności i dobierze idealnie pasujące do siebie elementy wystroju. W połączeniu z ładnym grzejnikiem, odpowiednim odcieniem płytek i szafkami łazienkowymi, potrafi stworzyć małe arcydzieło i odświeżyć starą toaletę.

Koszty remontu łazienki w Warszawie są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Kompleksowe usługi pozwalają wydać nieco mniej, a także zaoszczędzić czasu i nerwów. Wyspecjalizowane firmy organizują nawet wywóz odpadów – a więc oszczędzimy także swoje plecy.